piątek, 12 sierpnia 2011

Jak powstawała moda przez epoki...lata



Zachęcam do czytania artykułów związanych z modą. Wymiany doświadczeń itp. Być może uda mi się zainteresować  czytelniczki(-ów)" Historią ubiorów", to jest również moja pasja.
Znajomość tych form jest konieczna nie tylko przy projektowaniu ale i wykonywaniu ubiorów historycznych, do celów teatralnych.
Były okresy w których podkreślano ubiorem budowę ciała jak również okresy deformacji budowy sylwetki.
Słowo styl pochodzi z j.łacińskiego "stilus" - w starożytnym Rzymie oznaczało metalowy rylec służący do pisania na tabliczkach pociągniętych woskiem. W  XVIII  wieku słowo to wprowadzono do określenia sposobu mówienia i pisania.
Definicja stylu w sztuce - jest to całokształt form artystycznych i cech odrębnych, po których rozpoznać można jaki okres czasu lub jaki naród stworzył dane dzieło sztuki. Styl epoki - inaczej kultura danej epoki, czyli dorobek materialny i duchowy ludzkości danego okresu czasu.
STYLIZACJA - polega na twórczym kształtowaniu formy lub elementu według określonego stylu.
Stylizować tzn. tworzyć, kształtować, przekształcać.
Postaram się w skrócie opisać poszczególne epoki; od czasów starożytnych aż do wspólczesności .
Egipt - szaty wiązane, spinane.
Starożytny Egipt obejmuje 3000 lat od 3300 p.n.e do 525 n.e
Historia Egiptu dzieli się na trzy okresy:   Starego, Średniego i Nowego Państwa.
Egipcjanie byli narodem rolniczym a swój byt zawdzięczali wylewom Nilu.
Władzę w Egipcie tworzyli Faraonowie uzależnieni od woli kapłanów, którzy posiadali wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, astronomii, medycyny, chemii.
UBIORY
W okresie Starego Państwa były jednakowe. Mężczyźni i kobiety nosili opaski na biodrach przytrzymywane paskiem sznurkiem itp. Opaski były z prostego kawałka płótna, sięgały od pasa do połowy uda. Urozmaiceniem były zaokrąglone końce tkaniny na przodzie. Na przodzie zakładano podwójnie aby tworzyły rodzaj fartuszka. Mężczyźni przycinali krótko włosy natomiast kobiety nosiły długie peruki. Z biegiem czasu ubiory męskie zmieniły się tylko pod względem tkanin, które były z lnu konopii i bawełny.
Sztuka tkacka stała na wysokim poziomie. Kobiety w okresie Średniego Państwa nosiły obcisłe proste i długie suknie przytrzymywane ramiączkiem jednym albo dwoma, zakrywające lub odsłaniające biust. Najczęściej noszono suknie w kolorze białym, żółtym lub czerwonym. Podobnie jak mężczyźni, kobiety nosiły kołnierze paciorków.
W okresie Nowego Państwa wyszła z mody smukła sylwetka ustępując miejsca sylwetce poszerzonej przez fałdziste workowate wiązane szaty wykonane z niezmiernie cienkich tkanin często plisowanych. Szaty miały wycięcie na głowę i ręce a w pasie były przewiązywane chustami zwisającymi do kostek. Niezwykle starannie podkreślano oczy i brwi, górne powieki podkreślano czarną farbą aż do skroni, dolne powieki farbą zieloną, wargi malowano na kolor czerwony, podobnie paznokcie u rąk i nóg. Dłonie ozdabiano pierścieniami i bransoletami. Głowę ozdabiano przepaską wiankiem ze złota i drogich kamieni. Modnym i świętym kwiatem Egiptu był kwiat lotosu nieśmiertelny tak jak architektura Egipcjan i ich strój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz