Starożytność, która zapoczątkowała powstanie pierwszych cywilizacji swym zasięgiem obejmowała Bliski Wschód, Europe oraz Afrykę Północną.
To niezwykle istotny okres w dziejach ludzkości kształtujący kultury niektórych państw świata. Okres ten zapoczątkował rozwój licznych szkół z nauk których poniekąd korzystamy do dziś. Wiedza wywodząca się ze starożytności pod wieloma względami daje współczesności przykład co wyraźnie można zauważyć w architekturze, sztuce, poglądach filozoficznych a nawet metodach wychowawczych. Także medycyna, teologia czy prawo swymi korzeniami sięgają do starożytności. I tak na przykład niektóre oddziaływania medyczne wywodzące się ze starożytności początkowo miały charakter obrzędów religijnych a dopiero później wykorzystano je jako metody lecznicze. Najlepszym dowodem na potwierdzenia tego faktu jest masaż.
Historia masażu sięga Indii oraz Chin gdzie był on naturalną metodą leczniczą. Już Hipokrates zauważył dobroczynne działanie masażu na organizm ludzki czyniąc go jedną z metod leczenia w niektórych jednostkach chorobowych. Masaż miał także zastosowanie w Starożytnej Grecji gdzie wykorzystywano go przed zawodami do namaszczania ciał sportowców. Średniowiecze przynoszące rozwój nauk medycznych przyczynił się do spadku zainteresowania tego typu metodą leczniczą. Dopiero w XVI wieku uznano oficjalnie masaż jako jedną z metod leczniczych. Przyczynił się do tego francuski lekarz Ambroży Pare. Obecnie wyróżnić można kilkanaście rodzajów masażu na przykład zaczynając od tradycyjnego poprzez podwodny, podciśnieniowy, sportowy, punktowy kończąc na tajskim czy lomi lomi nui. Niezależnie jednak od jego rodzaju głównym ich celem jest poprawa stanu fizycznego oraz psychicznego pacjenta. Równie istotna przy masażu jest jego technika o której decyduje już masażysta. Warto też zaznaczyć, iż obecnie chcąc skorzystać z tej metody relaksacyjnej mamy możliwość to zrobić nie wychodząc z domu. Bowiem coraz bardziej powszechny jest masaż w domu .
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz