Jeszcze niedawno dla mieszkańców naszego kraju słowo SPA brzmiało bardzo egzotycznie i nie kojarzyło się od razu z konkretnym znaczeniem. Niewiele można było zobaczyć wyspecjalizowanych placówek, czy zaplecza kosmetycznego do spa, sama idea również stanowiła dla większości przeciętnych ludzi tajemnicę.
Etymologia słowa SPA sięga do języka łacińskiego i stanowi akronim wyrażenia„Sanitas Per Aquam”, co w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „Zdrowie dzięki wodzie”. W starożytności już bowiem dostrzeżono, iż woda jest czynnikiem życiodajnym i to nie tylko dla fauny i flory, czy dla człowieka w kontekście jego biologicznych potrzeb. Woda stała się podstawą dbania o wygląd ciała i jego kondycję. Powstawały specjalne łaźnie, sauny i baseny w całej Europie. Nazwy niektórych z tych saun utrzymały się do dziś, jak np. rzymska czy turecka. Woda kojarzy się ze spokojem i wyciszeniem. Odkrycie jej oddziaływania na samopoczucie człowieka jest niezwykle ważne dla filozofii SPA. Obcowanie z wodą stało się w wielu kulturach prawdziwym rytuałem, interpretowanym często także w kontekście religijnym. Filozofia SPA nawiązuje do tradycji podróżowania do kurortów, życiodajnych źródeł, które mają pomóc odzyskać zarówno zdrowie fizyczne, jak i duchową równowagę i witalność.
Dzisiaj, tysiące lat później, mamy do czynienia z wieloma odmianami SPA, gamą różnorodnych kosmetyków przeznaczonych do tego rodzaju zabiegów. Powstała również niezliczona ilość ośrodków na terenie całego kraju. Możemy wybrać jako cel podróży jakikolwiek większy region w kraju, wszędzie bowiem odnajdziemy jakiś fragment cichego, spokojnego otoczenia i wiele miejsc przystosowanych do tego rodzaju kuracji. Ważne jest również to, iż pobyt w tego rodzaju ośrodku można połączyć z innego rodzaju przedsięwzięciem, nawet na tle zawodowym. Coraz częściej przecież słyszy się o takich akcjach organizowanych przez firmy, jak: konferencje spa, integracja spa, szkolenie plus spa. Jest to oczywiście głównie forma właśnie działań motywacyjnych prowadzonych przez daną firmę. Najczęściej jednak spa stanowi w Polsce jeszcze jednak domenę kobiet i raczej prywatną, indywidualną rozrywkę, czy też formę odpoczynku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz